29 Mayıs 2010 Cumartesi

Edge Of Darkness / İntikam Peşinde (2010)
Thomas Craven, Boston Polis Departmanı'nda tecrübeli bir cinayet masası dedektifi ve kızını tek başına büyüten bir baba. Kızı Emma, evinde, kendisinin yanında vurulunca, o, bir polis olarak ilk hedefin kendisi olduğunu düşünüyor haliyle. Ama daha sonra olaydan şüphelenmeye başlıyor ve araştırmaları onu kızının iş yaşamına götürüyor ve tabii ki buradaki sırlara...

İntikam Peşinde, Hollywood klişesi aksiyonla yoğrulmuş sahnelere, seyirciyi sürekli uyanık tutmaya çabalayan hızlı bir kurguya ya da sürekli birtakım olayların olduğu bir polisiye olay örgüsüne sahip değil. Daha eski usül, sakin ve ağır ağır akan bir film.

Bu sistemin içinde dürüst ve ahlaklı bir yaşam sürmeye çalışmanın insanı yalnızlığa mahkum edebileceğinin altını çizmesiyle, çevreci ve barışçı olarak bilinen birtakım kuruluşların bile zaman zaman sistemin çarklarına dahil olabileceğini vermesiyle, devletin de gizli işleri ve bunları yok etmekle görevli adamları olduğunu belirtmesiyle benzer Hollywood yapımlarının birçoğundan farklı bir noktada durmayı da başarıyor...Finalde kendi adaletini, başına gelecekleri bilerek kendisi sağlamaya çalışıyor kahramanımız. Belki de sistemin onu içine ettiği o sonsuz yalnızlığın içinde yaşamak istemiyor. Giderken de hiç değilse bu adamlardan intikamımı alayım hesabına girişiyor. Elbette, kendi intikamını alıyor belki almasına ama ne böyle adamların ne de böyle şirketlerin sonu gelmeyecek. Belki basit bir intikam filmi finali gibi seyredip, filmin geri kalanına ters düşüyor gibi oluyor final ama herşeye karşın bana kalırsa anlamlı ve insani..

Edge Of Darkness, çok önemli ve güçlü bir film değil ama sakin, hüzünlü ve eleştirel bir polisiye...

Filmin Notu: 2,5 / 4

IMDB Sayfası

0 yorum:

Yorum Gönder