19 Ağustos 2010 Perşembe

Toy Story 3 / Oyuncak Hikayesi 3 (2010)Oyuncak Hikayesi, oyuncaklarla çocukların kurduğu ilişkiyi en güzel gösteren bir noktadan, çocuğun hayal dünyasında oyuncaklarıyla oynadığı bir 'oyunun' içinden başlıyor. Sözkonusu sahne, sinemanın etki gücü üzerine düşündürecek kadar etkileyici..

Buradan sonra, oyuncaklar için işlerin hiç de yolunda gitmediğini öğreniyoruz. Andy, üniversite için evden ayrılmak üzeredir. Oyuncaklar için mevcut seçenekler, tavanarası ya da çöptür. Andy'nin içlerinden birini, Woody'yi yanında götürmek üzere seçmesi, beklenmedik gelişmelere yol açar. Arkadaşlarından ayrılmak istemeyen Woody, ne olursa olsun onlarla birlikte olma istemektedir...

Serinin en başından beri bildiğimiz gibi Toy Story, hikaye olarak, bir ekip olarak kalabilmenin önemi ve güçlüklere bu şekilde karşı koyabilmenin daha kolay oluşu üzerinedir. Serinin diğer filmlerinde de oyuncaklar çeşitli zorluklarla karşılaşıyor ancak ekip olarak ayakta kalıp yine 'eve' dönmeyi başarıyorlardı.

Bu kez evden ayrılan oyuncaklar kendilerini, arzu ettikleri her türlü güzellikle dolu harika bir ortamda, bir çocuk yuvasında buluyorlar. Ancak çok geçmeden, burayı yöneten oyuncak ayının gerçek yüzü ortaya çıkıyor. Buradan kurtulabilmek için yeniden ekip olarak büyük bir mücadelenin içinde buluveriyor kendilerini oyuncaklarımız...Serinin ikinci filmini de yönetmiş olan Lee Unkrich, bu hikaye anlamında daha çok çocuklara seslenen filmi, aksiyon yüklü anlatımı ve hareketli kurgusuyla büyükleri de içine çeken bir yapıya büründürüveriyor. Filmin animasyon tekniği ve güçlü görsel yapısı da etkileyici birer faktör.

Sonuç olarak seriye güzel bir devam filmi olmayı başarıyor Toy Story 3. Hatta, öykü önceki filmleri hiç bilmeyenleri de içine rahatlıkla çekebilecek bir noktadan başlıyor ve yönetmenin dinamik anlatımı da bu grup izleyici için ideal...

Filmin Notu : 3 / 4

0 yorum:

Yorum Gönder